Ošetření zubního kazu - kariologie

Ošetření zubního kazu - Kariologie

Porušením povrchu zubní skloviny dochází postupně ke vzniku zubního kazu. Říkáme, že jde o primární kaz na rozdíl od sekundárního kazu. Ten vzniká u zubu se starší výplní, kde spára mezi zubním povrchem a výplní se rozšíří a dochází k postupnému rozpadu zuboviny (dentinu). Prvopříčinou je zubní povlak, který vyplní defekt zubu a rozmnoží se zde bakterie - produkují kyseliny - následně dochází k odvápnění tvrdých zubních tkání.

Počínající kaz signalizuje bolest na chlad a sladké (slané, kyselé..). Je-li v krátké době zub ošetřen, je možno zachovat jeho 100% vitalitu.

Bezbolestné ošetření zubu

Zubní kaz je možno ošetřit klasickou  zubní vrtačkou – po aplikaci lokální anestezie se nemusíme obávat bolestivého výkonu, nebo můžeme těm, kdo se chtějí vyhnout umrtvení zubu injekcí nabídnout novinku – zubní laserovou vrtačku.  Místo vrtáčku je do hlavičky nástroje fixována safírová tyčinka. Tato se nasměruje na defekt zubu a bezkontaktně (čelo tyčinky se přiblíží na vzdálenost 2 – 3 mm) se působením laserového paprsku zkažená zubovina odpaří. Opět bezbolestně. Je však nutno dodat, že ne každý zubní kaz lze odstranit laserem.

Další postup je totožný – čistý defekt v zubu se vyplní zubní výplní. Materiálem může být  ještě stále velmi rozšířený amalgám,  který však na naší klinice není již 10 let používán, jelikož  dáváme  přednost estetickým  materiálům. 

Laserová vrtačka

Do konce roku mimo provoz, čekáme na servisní kontrolu.

Diodo-Erbiový Laser ELEXXION neboli laserová zubní vrtačkaIndikuje se použití u povrchových kazů, krčkových kazů, dále u sekundárních kazů, je-li výplň kompozitní (bílá) a u hlubokých kazů blízko u dřeňové dutiny.

Výhodou je bezbolestnost, dokonalé odstranění zkažené zuboviny, zdravá zubní tkáň je laserovému paprsku odolná, a vytvoření nerovného povrchu. Tím vznikne 2 – 3x větší styčná plocha mezi výplní a  zubovinou a vazba kompozitní výplně je významně pevnější. Další výhodou je zničení bakterií v lokalitě defektu a to do hloubky zuboviny 0,2 – 0,3 mm a tím zabránění postupu zubního kazu do hloubky zuboviny.

Po  preparaci kavity klasickou zubní  vrtačkou použijeme  k finální sterilizaci laserový  paprsek. Laserová vrtačka je doporučována k ošetření dočasných zubů dětských pacientů – nebolí, nedává se injekce, není charakteristický zvuk vrtačky, velmi rychlý výkon.

Uzavření defektu, vzniklého odstraněním kazu se vyplní příslušným typem materiálu. Dnes je velká řada estetických výplňových materiálů, které indikujeme dle jejich vlastností.

Možnou variantou k technice postupného vrstvení kompozitních materiálů, kterou upřednostňujeme, je přístroj SONIC FILL. Zde je materiál nanesen v jedné vrstvě a následně vytvrzen. V určitých situacích je tak možné zhotovit esteickou výplň v relativně krátkém čase.

ARIES, centrum estetické stomatologie, s.r.o.

Ozvěte se nám s Vašim problémem či dotazem.

Telefon: +420 491 453 272
Mobil: +420 724 100 151
Fax: +420 491 451 936

Jak se k nám dostanete?

Skrýt / zobrazit podrobný popis cesty